• Práva detí

• "Plnohodnotne prežité a vyrovnané detstvo je základom plnohodnotného a vyrovnaného života v budúcnosti."

Ak je detstvo šťastné, naplnené láskou, porozumením a radosťou,
          tak stáva sa nevyčerpateľnou studnicou pozitívnej energie, z ktorej čerpá jedinec silu po celý život.

Tvorbu hodnotového rebríčka každého dieťaťa ovplyvňuje atmosféra v rodine, triede, ale aj v spoločnosti.
          A najmä významní dospelí v jeho najbližšom okolí- rodičia, učitelia.

Problematika ľudských práv je natoľko vážna, že si vyžaduje od dospelých dôkladný a zodpovedný prístup, pretože generácia
          dnešných detí bude v blízkej budúcnosti o spoločnosti rozhodovať.

10 vybraných práv zo Svetového kódexu detských práv

(Defence for Children International- Slovak section):

1. Všetky deti majú právo na starostlivosť a lásku

2. Všetky deti sú si rovné

3. Každé dieťa má právo na dostatok zdravej výživy

4. Každé dieťa má právo na vzdelanie

5. Každé dieťa má právo na zdravotnú starostlivosť

6. Každé dieťa má právo na hru a voľný čas

7. Deti nesmú pracovať

8. Deti nesmú byť týrané

9. Deti majú právo vyjadriť svoje názory

10. Deti majú právo stretávať sa a združovať podľa vlastného výberu

Dieťa predškolského veku vníma svoje práva v závislosti od toho, ako mu ich priznávajú dospelí.
          Dospelí , nachádzajúci sa v blízkosti dieťaťa musia rešpektovať nielen práva dieťaťa, ale aj ich vekové a individuálne osobitosti.

Je veľmi dôležité, aby rodičia, učitelia tretieho tisícročia už v rannom veku im zverených detí poznali práva dieťaťa.

Deti však musia vedieť, že okrem práv majú aj povinnosti.
          Aj keď je rešpektovanie a ochrana práv detí v prvom rade záležitosťou dospelých, deti majú voči sebe navzájom tiež určité povinnosti.
          Práva sú jednou stranou mince a povinnosti a zodpovednosť sú jej druhou stranou. Ak máme všetci určité práva, tak máme všetci aj povinnosti.

Práva a povinnosti detí z materskej školy

PRÁVA

POVINNOSTI

Mám právo na ochranu zdravia

Moja povinnosť je starať sa o svoje zdravie napr.umývať si ruky, zuby, obliekať sa primerane počasiu, nehrať sa na ceste a iné.

Mám právo na zdravú stravu

Moja povinnosť je jesť zdravú stravu, nejesť veľa sladkostí, nepiť veľa sladkých nápojov, najčastejšie piť čistú vodu.

Mám právo na vlastný názor

Moja povinnosť je neskákať druhým ľuďom do reči, počúvať čo mi druhí ľudia hovoria.

Mám právo na výber kamaráta

Moja povinnosť je mať rád svojho kamaráta, ako seba samého.

Mám právo na hru

Moja povinnosť je upratať si hračky po hre, neničiť hru a hračky druhým deťom, ale ani svoje hračky.

Všetky deti sú si rovné

Moja povinnosť je neubližovať iným, nevysmievať sa im, neurážať ich neslušnými slovami iba preto, že vyzerajú inak ako ja.

Mám právo na vzdelanie

Moja povinnosť je chodiť do MŠ, nevyrušovať iné deti pri činnostiach, neničiť knihy.

Deti nesmú byť týrané

Moja povinnosť je poslúchať dospelých, ktorí sú k deťom dobrí a láskaví a zdôveriť sa im ak mi niekto ubližuje.

Mám právo na starostlivosť a lásku

Moja povinnosť je správať sa k ľuďom milo, slušne, mať rád ľudí, pomáhať si navzájom.